Jakie znaczenie ma deficyt kaloryczny?
Dlaczego tak wiele osób o przeciętnym poziomie aktywności opiera się głównie na deficycie kalorycznym? Pewnie dlatego, że to podstawa na której można się opierać, przynajmniej tak może być w założeniach.
Najczęściej podstawową poradą jest trzymanie się deficytu kalorycznego, ale co on nam powie? Jedynie tyle, ile potrzebujemy kalorii do funkcjonowania, według wzoru Mifflina lub Harrisa-Benedicta. Bierzemy pod uwagę wzrost, wiek, masę ciała i stopień aktywności.
1. Rzecz w tym, że każdego dnia ilość aktywności i ćwiczenia mogą być różne. Trudno obiektywnie ocenić swój stopień aktywności. Podobny problem mieliśmy kiedyś gdy pytaliśmy klientów jaki jest ich poziom aktywności przed analizą składu ciała, wtedy ludzie chętnie koloryzują swój realny poziom aktywności, ale wyniki powiedzą prawdę (przynajmniej wtedy gdy klienci trzymają się wytycznych przed pomiarem)
2. Aktywność hormonalna (poziom stresu) i zbilansowane odżywianie+podstawowa aktywność mają większe znaczenie niż trzymanie się deficytu kalorycznego (jeśli nadwyżka nie jest przesadnie duża) Dodatkowo, każdy posiada receptory znajdujące się na języku oraz w żołądku. Odpowiadają one za stopień najedzenia, w skrócie jeśli osoba zje zbyt mało receptory dają znać, że trzeba coś zjeść. Oczywiście mogą być one zaburzone i nie działać prawidłowo, w przypadku zaburzeń odżywiania np. anoreksji, bulimii, kompulsywnego objadania itd.
3. Trzymanie się deficytu kalorycznego będzie miało też małe znaczenie gdy osoba spożywa przetworzone produkty. Będą one wpływać na metabolizm i zmianę parametrów ciała, które można podejrzeć dopiero na analizie składu ciała. Jakie znaczenie będzie miało trzymanie się deficytu kalorycznego w tej sytuacji? Zjawisko ukrytej otyłości nie jest żadną nowością.
Komu zatem może się przydać trzymanie deficytu kalorycznego?
1. Osobom, które nie mają pojęcia jak komponować posiłki.
2. Sportowcom, aby lepiej dopasować kaloryczność do poziomu aktywności
3. Osobom z zaburzeniami odżywiania (przynajmniej do pewnego momentu)
Dla kogo deficyt kaloryczny nie będzie miał większego znaczenia?
1. Dla osób, które mają wiedzę i praktykę w zbilansowanym odżywianiu.
2. Dla osób o umiarkowanym stopniu aktywności.