1. Strona główna
  2. Blog Dietalo.pl
  3. Dieta i ukryta otyłość

Dieta i ukryta otyłość

2024-11-23

W tym artykule postanowiłem w skróconej formie poruszyć kwestię rozróżniania rodzajów diet, tempa utraty masy ciała i ukrytej otyłości.

Typy diet

Co oznacza słowo "dieta"? Odpowiednik tego słowa oznacza w języku greckim styl życia. Zatem odżywianie to sposób życia i każdy z nas sam decyduje jaki on będzie. Postanowiłem opisać jakie są różnice między rodzajami diet.

Najpierw ważne jest rozróżnienie rodzajów diet, bo to z ich uogólnienia wynika podstawowy problem. 

Wymienię trzy najpowszechniejsze:

- dieta lecznicza: czyli taka, która ma na celu poprawę zdrowia lub choćby zmniejszenie dolegliwości chorobowych dzięki dostosowaniu odżywiania do potrzeb danej osoby.

- dieta odchudzająca: najpopularniejszy sposób na utratę wagi. Można wyliczyć kilkanaście rodzajów różnych diet, które są popularyzowane niezależnie od ich skuteczności. Nie będę wymieniać konkretnych, ale w tej kwestii zalecam zachowanie rozsądku, zdrowie to nie zabawka.

- dieta jako zmiana stylu życia: dzięki zdobyciu wiedzy można odżywiać się w oparciu o zbilansowane posiłki. Nazewnictwo sposobu żywienia ma wtedy mniejsze znaczenie, bo osoba wie co dla niej dobre, w jakiej ilości. Robi to nie dla szybkiej utraty wagi, ale w szeroko pojętym rozumieniu korzyści. Mamy wtedy to czynienia z wiedzą i zastosowaniem jej w praktyce. Oznacza to tym samym brak diet krótkoterminowych. Według mnie jest to podejście nowatorskie, dlatego trzeba czasu i jak już napisałem wiedzy by się przekonać do takiego rozwiązania. 

Uwaga!

1. Nie każdą dietę można stosować długoterminowo. Powinny o tym pamiętać osoby, które chciałyby od razu przejść do jednego rodzaju diety. W kwestii odżywiania nie ma dróg na skróty!)

Krótkoterminowo czy długoterminowo?

Wyróżniam dwa rodzaje diet:

- krótkoterminową

- długoterminową

Dieta krótkoterminowa, która zostanie przygotowana przez specjalistę jest lepszym rozwiązaniem niż robienie tego na własną rękę. Oczywiście i tak nie nauczymy się wszystkiego od razu, ale można stopniowo oswoić się z tymi zmianami, które są wprowadzane. Dlatego oferujemy kilka krótkich diet indywidualnych online. Dzięki takiemu rozwiązaniu można coś zmienić, nauczyć się wyciągać własne wnioski na temat żywienia.

W długoterminowej zmianie diety, aspekty psychologiczne są bardzo ważne, wtedy nie wystarczy sama wiedza na temat żywienia. Jeśli pacjentowi brakuje odpowiedniego podejścia mentalnego, wtedy niemożliwe będzie stosowanie diety prawidłowo. Przykładowo: jeśli mamy kupiony świetny samochód, ale brakuje nam wiedzy jak go naprawiać, serwisować, wtedy niezbędna jest pomoc mechanika. Dla osoby, która chce lepiej się odżywiać powinna mieć wtedy swojego mentora, czyli dietetyka, specjalistę (jeśli porusza się w temacie psychodietetyki, to dodatkowa korzyść) Taka osoba pomoże w przechodzeniu tej zmiany. 

Większości osób dieta kojarzy się tylko z odchudzaniem i dlatego tworzy się bariera mentalna w postrzeganiu jakie może być odżywianie. Sposobu postrzegania tej kwestii nie zmieni się od razu. Jeśli po wielu latach przyswajania pewnej wiedzy nagle, ktoś powie, że może być inaczej, to powoduje bunt i szereg reakcji obronnych. Tutaj ważne jest połączenie podstawowej wiedzy z psychologią odżywiania, tego co robić aby najadać się oraz jak dopasować aktywność do swoich potrzeb aby czuć się dobrze w swoim ciele. Przejście na lepszą drogę odżywiania to proces. Nie każdy chce zmienić swoje przekonania utrwalane przez lata, dlatego tak ważna jest współpraca ze specjalistą, który wykazuje empatię i zrozumienie, a jednocześnie cierpliwość klienta i dalsza praca nad poprawą.

Szybka utrata wagi

Bądźmy ze sobą szczerzy , zwykle waga wzrasta przez długi czas, dlatego jej utrata też musi potrwać. Osobiście nie obiecuję cudów w krótkim czasie i jasno to podkreślam. Uważam, że obietnice bez pokrycia to tani chwyt marketingowy. Czy można schudnąć 2 lub 3 kg w tydzień? Można, ale organizm zapłaci za to odpowiednią cenę, choćby w postaci popularnego "efektu jojo". Można też niezdrowo i szybko stracić wagę, unikając tego efektu, ale trzeba mieć wiedzę (jednak taka osoba raczej tego nie zrobi, bo wie co będzie lepszym rozwiązaniem). Istnieje wiele przyczyn nadwagi, które mam wrażenie, że są tematem tabu. Czemu tak jest? w końcu wszystkim powinno zależeć na lepszej jakości życia i zdrowiu. 

Ukryta otyłość

Wyidealizowany obraz młodych wysportowanych osób i ludzi otyłych to dwie skrajności, które najczęśniej są omawiane. Pamiętajmy, że jest ogromna ilość osób:

1. Mających na pozór dobrą sylwetkę, ale nieco wystający brzuch.

2. Osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej trzewnej, zgromadzonej wokół narządów, przy dobrym wyglądzie.

Wiem, że może to zabrzmieć paradoksalnie, ale otyłym można być nie mając ogromnego brzucha. Dobrym przykładem jest opieranie się na niedokładnym wskaźniku BMI (Body mass index). Nawet jeśli według tego wskaźnika osoba mieści się w normie to można być otyłym ze względu na wysoki poziom tkanki tłuszczowej. Co ciekawe sportowcy też często mają zbyt wysokie BMI choć mają świetne sylwetki, a wynika to właśnie z tego, że ten wskaźnik nie bierze pod uwagę poszczególnych parametrów ciała, duże znaczenie ma też większa masa mięśniowa a jak wiadomo mięśnie są cięższe niż tłuszcz.

Oczywiście są metody, którymi bez problemu można zmierzyć różne parametry, np. poziom masy mięśniowej czy też kości, ale tutaj pojawia się niechęć i strach przed analizą składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej.

Z własnego doświadczenia wiem, że wiele osób nie chce wziąć w nich udziału mimo, że brakuje przeciwwskazań (choć istnieje parę wyjątków jak choćby: kobiety w ciąży, osoby z rozrusznikiem serca, czy też z epilepsją), a dlatego, że nie chcą wiedzieć jakie mają parametry, obawiają się tego podobnie jak wizyty u lekarza. Głównie chodzi o strach przed złymi wynikami, w końcu trudno przyznać się przed samym sobą, że być może trzeba będzie coś zmienić w trybie życia. Ponad 10 lat temu sam miałem dużą nadwagę, problem ze spadkiem i wahania wagi, więc mam w tej kwestii doświadczenie, choćby z samej pracy nad własnym ciałem.

Co z akceptacją?

Część osób akceptuje własną nadwagę a czasem i otyłość, ale akceptacja dla samego siebie jest czym innym niż akceptacja dla nadwagi i otyłości. Jeśli łączy się ona z pominięciem szkodliwych aspektów, niestety, wtedy jest to niebezpieczne.

Każdej osobie chudej lub otyłej należy się szacunek i zrozumienie. Obraźliwe komentarze są nieodpowiedzialne (zwłaszcza, że osoba wydająca takie opinie sama może mieć wysoki poziom otłuszczenia różnych partii ciała, ale jest tego nieświadoma).

Pamiętajmy jednak, że bezgraniczna akceptacja dla skrajności też będzie mieć swoje konsekwencje. Gdybym wiele lat temu sam zaakceptowałbym otyłość, nie wiem do jakiej wagi ostatecznie by dotarła i do jakiego spustoszenia by doprowadziła.


Inne wpisy

Może zainteresują Cię inne wpisy.