Wiele osób może cierpieć na ortoreksję nawet o tym nie wiedząc. Zapraszam do przeczytania tego artykułu.
Temat ortoreksji może być często niezauważony, ponieważ wiąże się ona z dbaniem o zdrowe odżywianie, ale w wersji fanatycznej, jest to przyczyną problemu. Tak naprawdę samo przekonanie o tym, że można się odżywiać super-zdrowo jest obiektywnie patrząc sporym nadużyciem. Żywność w XXI wieku jest mocno przetworzona, ale właśnie ta świadomość może popychać część osób w skrajności określonych produktów lub diet, które są stosowane bez uzasadnienia (Wyjątkiem, uzasadnieniem może być odchudzanie przed operacją bariatryczną, gdy czas gra dużą rolę, dieta lecznicza lub przejście na bezpieczną dietę w celu edukacji żywieniowej).
W obecnych czasach jesteśmy świadkami pewnego paradoksu, ponieważ istnieje ogromna ilość osób, które mówią jak człowiek powinien się odżywiać. Nie zawsze te rady będą sensowne, poza tym ilu ludzi tyle opinii nawet w przypadku wielu podstawowych zagadnień. Wyidealizowany obraz ludzi i restrykcyjne diety dostępne w internecie, mogą doprowadzić do rozwinięcia się różnych zaburzeń odżywiania w tym ortoreksji. Najbardziej zagrożone są dzieci, które w gronie znajomych nie chcą odstawać od społecznej normy osoby pięknej i szczupłej. Ich idole to często sportowcy i osoby aktywne, które stają się dla młodych ludzi symbolami tego jak powinien wyglądać człowiek sukcesu. Oczywiście osoby dorosłe też mogą być ortorektykami, ale jest to mniej prawdopodobne.
Człowiek dbający o zdrowy styl życia (w tym żywienia) wie jak ciężko się pracuje nad umięśnionym ciałem, często jest to kwestia wielu lat. Porównywanie własnego wyglądu oraz sportowców nie ma żadnego sensu.
1. Uczestnictwo w grupach społecznościowych związanych z dietami i bezgraniczne zaufanie co do informacji tam zawartych.
2. Nieelastyczność w doborze produktów żywieniowych.
3. Złość w przypadku zmiany rytuału żywieniowego
4. Sprawdzanie swojej wagi kilka razy dziennie
5. Wykluczanie coraz większej ilości produktów z codziennego odżywiania
6. Dokładne, restrykcyjne przeliczanie kalorii
7. Porównywanie swojej wagi z wagą innych osób i łączenie jej z własnym poczuciem wartości.
8. Strach przed spożyciem produktu uznanego za szkodliwy
Często zaleca się wizytę u psychologów, zastosowanie leczenia w oparciu o konkretną metodę, natomiast można też pracować nad tym z psychodietetykiem, który poprzez połączenie psychologii z wiedzą żywieniową może pomóc wypracować inne podejście do odżywiania. Najczęściej osoba z podejrzeniem ortoreksji oczywiście nie przyzna się do tego, że ma problem, ale jeśli kilka z wymienionych punktów może się zgadzać, wtedy warto porozmawiać o tym.